Amatorzy Kina

Blog

Amatorzy Kina w Staszowie

03-08-2009

W ramach projektu "kulturalna reanimacja" dnia 24 lipca 2009r. w Staszowie odbył się pokaz "Amatorów kina". Na pokazie obecnych było ok. 200 osób. Pokaz zorganizowany był przez Fundację Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży FARMa.

Amatorzy Kina jeszcze raz

26-11-2008

W ramach krótkiej retrospektywy Filmowych Zwierciadeł 6 grudnia 2008r. odbędzie się pokaz "Amatorów kina".

Data: 6 grudnia 2008r. (sobota), godz. 11:00
Miejsce: Kino Jantar
Wstęp wolny

Amatorzy Kina w Krakowie

23-10-2005

IX KRAKOWSKI FESTIWAL FILMÓW NIEZALEŻNYCH KRAKFFA 2005
Data:27 - 30 października 2005
Miejsce: Kraków
WWW:http://www.krakffa.filmforum.pl

Amatorzy w Jeleniej Górze

18-10-2005

IX Międzynarodowy Festiwal Niezależnych Filmów Wideo "ZOOM - ZBLIŻENIA" 2005
Data: 3 - 6 listopada 2005 r.
Miejsce: Jelenia Góra
WWW:http://zoom.karkonosze.com

Amatorzy w Bieruniu

10-10-2005

VII Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich "BIERUŃ 2005" im. Leona Wojtali
Data:14-16 października 2005r
Miejsce: Bieruń
WWW: http://www.zrvpiast.prv.pl

Amatorzy w Czechach

10-09-2005

Amatorzy Kina zostaną zaprezentowani podczas "Drugiego Konkursu O pieczęć Miasta Krupki" w Czechach.
Data:17 września'05
Miejsce: MĚSTO KRUPKA
WWW:http://www.amatfilm.cz/
Program: Pobierz

Amatorzy w Tarnobrzegu

22-08-2005

Data: 23-24 wrzesień 2005
Miejsce: Tarnobrzeg
Film: Amatorzy Kina
WWW http://www.festiwal.tarnobrzeg.info

Nagroda dla amatorów

21-06-2005

Z przyjemnością informujemy, że "Amatorzy Kina" zajęli 3 miejsce na II Usteckim Festiwalu Filmów Amatorskich UFF(a) 2005.

http://www.uffoa.glt.pl/

Amatorzy w Koninie i w Ustce

03-06-2005

Amatorzy w Koninie i w Ustce

Data 9 - 12 czerwca 2005 r.
Miejsce: Konin
WWW http://okfa.ckis.konin.pl/

Data: 18 czerwca 2005
Miejsce: Ustka
WWW http://www.uffoa.glt.pl/

Dozwolone do 21

18-05-2005

Data: 26-29.V.2005 r.
Miejsce:Tarnów
Film: Amatorzy Kina
WWW: http://dozwolonedo21.prv.pl

Amatorzy i paprykarz szczeciński

05-04-2005

Jak można wyczytać między wierszami na stronie festiwalu Iluzje w dniach 22-24.04.2005 w Szczecinie zaprezentowany zostanie film "Amatorzy Kina" (reż. Arkadiusz Borowski & Michał Wilkowski).

Amatorzy w stolicy

18-03-2005

Z okazji "Oskariady" zwanej "IV Międzynarodowym Forum Niezależnych Filmów Fabularnych" w Kino-Teatrze Bajka w Warszawie dnia drugiego kwietnia o godzinie 10:00 zaprezentowany zostanie film "Amatorzy Kina" (reż. Arkadiusz Borowski & Michał Wilkowski).

WWW: http://oskariada.filmforum.pl

Tak było:
Oskariada w liczbach (raport przygotowany przez Michała):

"superherosi obejrzeli 41 filmów, zasnęli w ich trakcie x razy, zjedli 3 hamburgery, wypili jedna butelkę pepsi imbirowo-cynamonowej, wychłeptali 2 butelki ice-tea, przełknęli pół 7upa, w fotogalerii oskariady pojawili się razy 13 (w oficjalnej 3), odebrali 0 nagród, zużyli 18 biletów, korzystali z toalety 3 razy, zwędzili 2 nowe cinemy i wymienili między sobą od ch... esemesów" (koniec raportu)

Dodać trzeba, że pan Michał był najmłodszym uczestnikiem festiwalu i wyglądał na troszkę zagubionego w wielkim stolicznym świecie.

Nie dość, że byliśmy to i "Amatorów" pokazano o dość niewdzięcznej porze jakim jest sobotni poranek. Cieszył poziom zaprezentowanych tam filmów. Jednym słowem podobało się.

CINEMA o Amatorach

01-02-2005

W aktualnym wydaniu magazynu "Cinema" można znaleźć krótką notkę o filmie "Amatorzy Kina" (reż. Arkadiusz Borowski i Michał Wilkowski).

"Trudno doszukać się tu jakiejś zarysowanej akcji, jest to raczej zbiór luźno połączonych wątków, postaci i sytuacji składających się na wizerunek przeciętnego polskiego małego miasteczka. Mamy tu dwóch poszukujących wrażeń cwaniaczków, spragniona sensacji dziennikarkę z lokalnej kablówki, kinooperatora, który mimo likwidacji kina do ostatniej chwili sumiennie wykonuje swoje obowiązki, oraz idiotę prezydenta zachwyconego faktem, że udało mu się przerobić salę kinową na siedzibę banku. Film obrazuje specyfikę tego, co można określić w skrócie mianem żałosnej polskiej małomiasteczkowej obyczajowości. Bohaterowie są ludźmi krótkowzrocznymi, cynicznymi i pozbawionymi skrupułów. Dziennikarka namawia cwaniaczków do napadu na bank, licząc że dzięki temu znajdzie doskonały materiał na reportaż. Prezydent, dumny z postępowego osiągnięcia, jakim jest likwidacja kina, organizuje tandetny festyn. Marazm, nuda i prowincjonalne ambicje to elementy składające się na obraz miasta, w którym rozgrywa się akcja "Amatorów Kina". Na szczęście lekko groteskowa konwencja sprawia, że film ogląda się raczej jak rozrywkowe kino młodzieżowe niż ponury dramat społeczny. Szkoda tylko, że autorzy nie poświęcili więcej czasu na pracę nad scenariuszem. Film pełen trafnych i zabawnych obserwacji społecznych i gdyby nie pewne niekonsekwencje scenariuszowe mógłby stać się doskonałym portretem polskiej prowincji z początku XXI wieku."

Więcej o polskim kinie offowym w papierowym wydaniu magazynu "Cinema".

DVD - wydanie pierwsze

16-01-2005

Światło dzienne ujrzało pierwsze niezależne wydanie DVD z "Amatorami" (do tej pory dostępne było na składance - "Z dala od Hollywood"). Jest to wydanie gołe tzw. festiwalowe (sam film + lista ze składem ekipy). Ciekawostką jest to, że na płycie umieszczona została nowa wersja montażowa, która trwa 00:18:08:08 (czyli o ponad 40 sekund krótsza). Jeśli nie satysfakcjonuje cię jakość "Amatorów" na stronie i chcesz zobaczyć to wiekopomne dzieło na swoim plazmowym, panoramicznym, stucalowym telewizorku w nowej jakości skontaktuj się z nami, a za symboliczną złotówkę dostaniesz płytkę (cena nośnika + transport). Na wydanie kolekcjonerskie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać (ale warto ).

filmforum.pl

16-12-2004

Doniesiono nam, że "Amatorzy Kina" są do pobrania na www.filmforum.pl w dziale dramat... Jeśli jeszcze nie widziałeś filmu to zapraszamy.

Wybrane opinie internautów:

Niestety prócz napisów nie ma tu nic godnego oglądania. O czym to? Nie wiadomo za diabła. Spore jak na off zaangażowanie sił i środków. Tym bardziej musi byc przykro autorom, że się nie udało. Najpierw jednak trzeba mieć fajny scenariusz. Tu go zabrakło. Dlatego o reszcie składników filmu nie chce się wypowiadać, bo szkoda mi czasu. 2/10

Urok tkwi w szczegolach. Lightowo sie oglada ( czyli poprostu komedia). Moze po pierwszym obejrzeniu nie wie sie tak naprawde o czym byl film ale zapamietuje sie chociazby "cholerna gownoprawde". Poza tym swietne animacje i muzyka. Wszystko utrzymane w dobrym guscie i klimacie.

E no ludzie, naprawde wam to sie podobalo!? Dla mnie kicz, szmira i amatorszczyzna :-) Ale animka fajna... Dupa daje - 2 :D

Skromność.

07-12-2004

Mamy przyjemność poinformować, że na Spotkaniu Twórczych Nastolatków "Spójrz na mnie" w Kielcach film "Amatorzy Kina" wraz z filmem "Święto" (Dorożkarnia) otrzymal I Nagrodę. Drugim sympatycznym akcentem jest nagroda, która jest dla nas zupełnym zaskoczeniem, Grand Prix na 06. OFFA Filmowe Zwierciadła za szczerość przekazu i perfekcyjny warsztat.

Dwa pokazy jednocześnie

03-12-2004

Tego jeszcze nie było.
4 grudnia odbędą się dwa pokazy kinowe "Amatorów kina" jednocześnie. W dodatku w dwóch różnych miastach i kinach.
A dokładnie:

4 grudnia:

- I Przegląd Filmów Amatorskich Łapa 2004 - Łapy - rozpoczęcie godzina 12 - http://www.kinodk.prv.pl

- 06. OFFA Filmowe Zwierciadła - Ostrołęka - V Blok konkursowy - 17:00 - http://www.akfjantar.pl

Tak było w Ostrołęce:
To był drugi kinowy pokaz w Ostrołęce. Tym razem zaprezentowano "poprawioną" wersję (ciekawe czy ktoś zauważył). Zupełnym dla nas zaskoczeniem był fakt, że Jury Festiwalu postanowiło przyznać Grand Prix za szczerość przekazu i perfekcyjny warsztat.

Amatorzy w Kielcach

18-11-2004

20 listopada: Kielce

Spotkanie Twórczych Nastolatków "Spójrz na mnie" (2004) Kielce

Tak było:
Gdy tylko pojawiliśmy się w Kielcach próbowano dokonać zamachu na nasze życie i do samego końca imprezy musieliśmy bacznie czuwać - wróg czaił się wszędzie (tylko nie wiemy kto nim był). Był to pierwszy pokaz dla większej publiczności poza Ostrołęką i cieszy fakt, że został równie dobrze przyjęty jak na "Z dala od Hollywood". Urzekł nas kamerlny charakter imprezy i sympatyczna prowadząca. Miły jest też fakt, że otrzymaliśmy I Nagrodę (razem z filmem "Święto" z Dorożkarni).

godzilla is coming

11-11-2004

Właśnie pojawił się plik z "Amatorami" w lepszej jakości (82 mega)... Miejmy nadzieję, że pobędzie w dziale DOWNLOAD dłużej niż poprzednio...
Niestety ciągle jest to darmowy serwer i istnieje obawa, że zniknie ... ale profesjonalny serwer już nadchodzi (ile można na niego czekać)...
A więc ściągać póki czas i oglądać, a potem komentować... dzielić się refleksją... swoimi emocjami i co tam jeszcze wam towarzyszy podczas oglądania (ewentualnie ściągania)...

cut out

08-11-2004

Kolejny plik do ściągnięcia. Tym razem oczekiwane przez wiele osób "sceny wycięte = nieudane", czyli czterominutowy filmik z planu, który śmieszy tylko realizatorów.
Plik jest w dobrej jakości i miejmy nadzieję, że pobędzie przez jakiś czas w dziale "DOWNLOAD".
Miłego oglądania.

Ineternetowa premiera

04-11-2004

Dzisiejszy dzień przejdzie do historii jako Internetowa premiera "Amatorów Kina".
Teraz pozwolę sobie na kilka słów. Po raz kolejny wielkie dzięki dla całej ekipy filmu, a przede wszystkim dla reżyserów.
W obecnej chwili dostępne są dwie wersje jakościowe filmu na dwóch różnych serwerach. W miarę możliwości dojdzie ich jeszcze kilka.
Miejmy nadzieję, że film będzie dobrze się oglądać. Nie będzie problemów natury technicznej (kodeki, serwer itp. itd.) no i przede wszystkim musi się podobać.

Instrukcja obsługi "Amatorów Kina":
- cierpliwie ściągnij film (dział "DOWNLOAD")
- rozsiądź się wygodnie w ulubionym fotelu
- teraz zaproś znajomych z popcornem i piwkiem
- włącz film
- spędź miłe 19 minut
- odwiedź Księgę Gości i napisz, że bardzo się podobało i czekasz na więcej

Zygmunt Kałużyński nie żyje :(

30-09-2004

Ku naszemu głębokiemu smutkowi opuścił nas Zygmunt Kałużyński . Krytyk filmowy, publicysta, wybitna postać polskiego kina. Prowadził m.in. program "Perły z lamusa" (w latach 1990-2000). Miał 86 lat. Był związany z tygodnikiem "Polityka" od początku jego istnienia. W związku z tym pragniemy podkreślić, że przykro nam jak go przedstawiliśmy w naszym filmie i chcemy dodać, że było to oczywiście w kontekście żartu. Panie Zbigniewie, będzie nam pana bardzo brakowało.
Pogrążeni w smutku reżyserzy

Zdjęcia

29-09-2004

Zdjęcia z pokazu premierowego można obejrzeć na stronie przeglądu Z dala od Hollywood. Miłego oglądania. Do zobaczenia na następnym pokazie filmu

Po premierze

28-09-2004

Pokaz premierowy mamy już za sobą. Przypomnę, że premiera odbyła się wczoraj na Z dala od Hollywood. Film dość ciepło został przyjęty przez publiczność, która tłumnie wypełniła salę kinową (zdjęcia z premiery w przygotowaniu). Padło wiele pochwał, a nawet propozycje współpracy (zobaczymy co z tego wyjdzie)... Teraz pozostało nam tylko dopracować kilka szczegółów i przystąpić do fazy "dystrybucja".

Premiera!!!

27-09-2004

Już dzisiaj chłopcy i dziewczęta premiera naszej produkcji. Obecność obowiązkowa (zwalnia jedynie akt zgonu). Kino Jantar (Ostrołęka) godzina 20:00. Z dala od Hollywood. A wszystkich domorosłych krytyków zapraszamy do wyrażania swoich opinii o filmie. Zapraszamy!

A tak było:
Jeszcze 5 minut przed projekcją trwały ostatnie poprawki montażowe. Ku uciesze autorów sala kinowa pękała w szwach, a film ciepło został przyjęty przez publiczność. Brawa się należą, ponieważ śmiała się wtedy kiedy trzeba i wychwyciła prawie wszystkie "mrugnięcia
w stronę widza".

Kadry

23-09-2004

Kolejna aktualizacja działu download. Tym razem dodano kadry z filmu.

A teraz nius odbiegający trochę od "Amatorów Kina". Rozchodzi się o poprzednie koprodukcje AKF JANTAR i SuperHeroS_G. Film "Nie ma Boga" zaprezentowany zostanie na Festiwalu Sztuki Bezdomnej w Cieszynie (4-6.10.04 szczegóły na www.fsb-cieszyn.prv.pl) oraz dostępny jest do ściągnięcia ze strony filmforum.pl (po za pobraniem filmu, można go jeszcze sobie skomentować). Natomiast film "Otwórz oczy" zostanie zaprezentowany w bloku wybranych filmów pozakonkursowych na festiwalu PUBLICYSTYKA. Zapraszamy do oglądania.

Zwiastun

13-09-2004

Pierwszy zwiastun "Amatorów kina" do pobrania z działu download.

comming soon

13-09-2004

Powstała już pierwsza beta wersja filmu, która jest testowana na przypadkowych widzach. Do poprawienia została przede wszystkim czołówka filmy i napisy końcowe, których jeszcze nie ma. Trwają prace nad muzyką. "Surówka" obecnie trwa ok. 17 minut. Za dwa tygodnie będzie można już zobaczyć finalną wersję.

Fotki, fotki...

03-09-2004

Montaż powoli posuwa się do przodu. Jutro zainteresowani muzycy otrzymają wstępnie zmontowane sceny i zaczną tworzyć już pod obraz. A w dziale download pojawiła się galeria zdjęć z planu filmowego. Miłego oglądania.

Koniec ?

31-08-2004

Dziś po raz ostatni na planie "Amatorów Kina" padła sekwencja komend: "kamera-poszła-akcja-cięcie". Teraz już tylko montaż. Wstępnie zmontowano już 4,5 minuty filmu i wygląda całkiem przyzwoicie (naszym skromnym zdaniem). Zainteresowani muzycy dostarczają nam już pierwsze wersje ścieżki dźwiękowej. Zobaczymy co będzie dalej.

A w dziale download pojawiły się artykuły z lokalnej prasy o "Amatorach Kina". Miłej lektury.

go go go

22-08-2004

Dopiero jutro ruszamy z montażem, a już wiadomo kiedy odbędzie się premierowy pokaz filmu. 27 września o 20:00 w Kinie Jantar w Ostrołęce odbędzie się przegląd "Z dala od Hollywood - Amatorzy Kina", a punktem kulminacyjnym będzie pokaz naszego filmu. Więcej o przeglądzie już wkrótce na stronie www.zdalaodhollywood.prv.pl Zapraszamy!!!

Półmetek ??

18-08-2004

Dobiegła końca pierwsza faza zdjęć. Pozostałe dwie sceny zostaną zrealizowane na przełomie sierpień-wrzesień. Do końca tygodnia potrwają przygotowania do montażu, a od przyszłego tygodnia pełna parą ruszy cięcie materiału.

Ustalono wstępną datę pokazu premierowego filmu: 27 wrzesień 2004 w Kinie Jantar w czasie drugiej edycji przeglądu "Z dala od Hollywood" ("Z dala od Hollywood - amatorzy kina"). Już teraz zapraszamy.

Monumentalna scena.

15-08-2004

We wtorek (17 sierpnia) o godzinie 14:00 przed Kameralną Salą OCK-a zrealizowana zostanie monumentalna scena "otwarcia Banku". Wszystkich chętnych statystów zapraszamy. Marzy się nam milionowy tłum .

praca

11-08-2004

Przepracowaliśmy już dwa dni. W ciągu 19 godzin wykorzystano ponad godzinę taśmy magnetycznej i setki kilowatów prądu. Po ludzku: zrealizowawszy już 1/3 filmu. Długa droga przed nami, ale materiał zapowiada się obiecująco. Więcej już wkrótce. Teraz trzeba iść spać. Zapowiada się pobudka o godzinie 6:00

Już czas

05-08-2004

Wszystko zapięte na przed ostatni guzik. Jutro wyruszamy na warsztaty filmowe, aby zdobyć nową wiedzę, a przede wszystkim wypytać autorytetów o ewentualne niedociągnięcia (ale przecież dobrze wiemy, że takich nie ma). Wracamy w poniedziałek wieczorem, a we wtorek z samego rana zaczynamy. Zdjęcia potrwają tydzień. Od świtu do nocy. Przy realizacji pracować będzie cała sztab ludzi (wymienimy wszystkich jak już będzie po "wszystkim"). Wszystkich chętnych statystów zapraszamy już teraz do wzięcia udziału w scenie "Otwarcia Banku" w niedzielę 15 sierpnia (szczegóły wkrótce).
Powodzenia

Dystrybutor

26-07-2004

Kolejna nudna notka z placu boju. Powstał już dokładny plan planu. Wiemy już co?, gdzie?, a przede wszystkim kiedy? (z dokładnością co do minuty). Film jeszcze nie powstał, ale to nie przeszkadza w rozmowach z dystrybutorem na Amerykę Północną (dokładnie USA ). A na stronie pojawił się pierwszy oficjalny gadżet z filmu. Okładka "Tygodnika Miejskiego", która zostanie wykorzystana 10 sierpnia. Spostrzegawczy zauważą wolne miejsce na Reklamę - tak, tak sponsor mile widziany (przede wszystkim dostawca prowiantu na plan).

Półmetek

23-07-2004

Półmetek fazy przedprodukcyjnej. Powstają ostatnie kadry storyboard'u. Omawiane są ostatnie szczegóły. Jednak jeszcze sporo przed nami pracy. Na załączonych obrazkach twórcy podczas pracy biurowej (zwanej "potwornym bólem ...upy").

Storyboard

16-07-2004

Właśnie rozpoczęły się prace nad storyboardem, które wnoszą wiele nowego do scenariusza. Scenarzyści zakochani w swoim "dziele" zapowiedzieli już drugą część. Cały czas kompletowane są rekwizyty (lista w poprzednim niusie) i ekipa. Kolejne spotkanie odnośnie filmu odbędzie się tradycyjnie po "Otwartym spotkaniu z filmem" w niedzielę o 17:30 w kameralnej sali OCK-a. Na zdjęciu pierwowzór scenariusza z podziałem na sceny.

Przedmioty poszukiwane

13-07-2004

Prace nabierają tempa. Już prawie wszystkie role zostały obsadzone (ale ról statystów zostało jeszcze sporo). Powstała lista niezbędnych rekwizytów, które czekają na znalezienie. Jeśli posiadasz jeden z 65 przedmiotów to prosimy o kontakt. A oto lista:
2 młode kurpsiany w strojach ludowych (dziewice)
Budka z piwem (piwo też)
Maska Ala Pacino
Maska Roberta De Niro
Rusztowanie
Sponsor
Dostawca jedzenia na plan

SPIS REKWIZYTÓW
1. 2 młode kurpsiany w strojach ludowych (dziewice)
2. 2 Manekiny
3. Alarm
4. Aparaty fotograficzne dla reporterów
5. Arkowy telefon
6. Banner "Otwarcie banku"
7. Basebolówka Romka
8. Biała koszula
9. Brudny regulamin BHP, lub coś co go przypomina
10. Budka z piwem (piwo też)
11. Chipsy
12. Czerwona poduszeczka
13. Dwa głośniki
14. Gazety (Potylica i Tygodnik Miejski)
15. Gimnazjalista, ilośa: 1 (słownie jeden)
16. Godło
17. Inspektorowy kapelusz
18. Kabaret Mafioła (jak najmniej bo prace zdezorganizują :)
19. Kamera S-VHS
20. Karteczki na biurko w projektorce
21. Kominiarki (2)
22. Kropidło
23. Krzesełko (do pokoju przesłuchan)
24. Książki
25. Kurtka Edwarda
26. Lampka (normalna pokojowa)
27. Lampka (stara)
28. Lizak
29. Maska Ala Pacino
30. Maska Roberta De Niro
31. Maszyna do pisania
32. Melonik Czarliego Czaplina
33. Mikrofon (Opadający)
34. Mop
35. Mundur policyjny
36. Nożyczki
37. Papiery dla Joanny
38. Pilocik od alarmu
39. Plakaty
40. Plany napadu
41. Płaszcz Inspektora
42. Ponczochy (4)
43. Prześcieradło (duże)
44. Puszka z orzeszkami ziemnymi
45. Rusztowanie
46. Skórzany fotel
47. Stare biurko
48. Stary telewizor (zalecana Unitra)
49. Stroje robotników
50. Stroje złodzieji 6
51. Strój sprzątaczki
52. Sutanna
53. Szelki
54. Tarcza z twarzą Kałużynskiego
55. Taśma filmowa
56. Taśma w kolorach samoobrony
57. Torba złodziejska
58. W chuj statystów i statystek ;)
59. Wiaderka
60. Wieszak
61. Wieża/magnetofon
62. Worek jakiegoś wapna
63. Wstęga
64. Zdjęcie żony (brzydkie)
65. Zdjęcie żony (ładne)

Kino

05-07-2004

Uzyskaliśmy zgodę na realizację zdjęć w Kinie Jantar, po krótkim omówieniu projektu z Kierownikiem. Jest to ważny element produkcji, ponieważ budynek Kina stanowi główną oś akcji i napędza całą historię "Amatorów Kina".

Znalazł się odtwórca szóstej postaci (szóstej, ale chyba najważniejszej). Szczegóły są jeszcze do przedyskutowania, ale jesteśmy dobrej myśli.
W ten sposób trzon ekipy byłby zwarty i gotowy do realizacji.
Kolejne spotkanie organizacyjne w niedzielę w kameralniej sali OCK-a po Otwartym Spotkaniu z Filmem o 17:30. Zainteresowanych zapraszamy.

Start

05-07-2004

Właśnie końca dobiegło pierwsze spotkanie z rzeczywistością. Zainteresowanych pojawiło się kilka osób. Cieszy fakt, że "reżyserskie" oko wypatrzyło kandydatów na piątkę bohaterów. Ustalono kilka ważnych faktów jak chociażby wstępny harmonogram produkcji.

Do 18 lipca przygotowania teoretyczne. Wstępna organizacja planu.
Dwa tygodnie lekkiego "myślenia" o filmie.
6-9 sierpień: udział w warsztatach, na których obecni będę wykładowcy łódzkiej "filmówki".
12-18 sierpień: zdjęcia do filmu.

Spotkanie

29-06-2004

W niedzielę (4 lipca) o 17:30 w sali kameralnej OCK-a odbędzie się Otwarte Spotkanie z Filmem "Plenery 2004" i jeśli ktoś jest zainteresowany współpracą przy "Amatorach Kina" to zapraszam. Wystarczy podejść do kogoś z ekipy AKF Jantar (najlepiej do mnie - ja to ten co trochę o "historii" powie) i podać "kod-sygnał": "Amatorzy Kina"... i wtedy po spotkaniu porozmawiamy sobie o "Amatorach..."...

Zobaczymy ile osób wcześniej zainteresowanych się pojawi (uwierzcie że było ich sporo).
Zapraszam

Ekipa

25-06-2004

Powoli realizacja nabiera kształtów. Uzgadniane są szczegóły i co najważniejsze kompletuje się ekipa:
Reżyseria: Arkadiusz Borowski
II Reżyser: Adrian Wołczuk
Scenariusz: Arkadiusz Borowski, Michał Wilkowski, Adrian Wołczuk
Zdjęcia: Adam Mrozek

Pozostałe "posady" są omawiane. Szczegóły wkrótce...

Pytania...

22-06-2004

W związku z powtarzającymi się pytaniami odnośnie realizacji poprosiłem Grzegorza Dylaka (m.in. odtwórca głównej roli w filmie "Nie ma Boga") o przedstawienie swojej relacji z poprzednich planów zdjęciowych.

"Jeżeli czytasz tego maila to najprawdopodobniej jesteś młody (przynajmniej młodym duchem), zapalonym, amatorem niezależnego, amatorskiego kina.

Nie ważne czy to Twoje pierwsze zetknięcie z tego typu produkcją, czy też może jesteś już weteranem offowej twórczości i tak, na myśl o tworzeniu zupełnie nowego filmu, rozpiera Cie energia, jesteś pełen werwy, pomysłów, idei, wiary w sukces.... ale nie tak prędko! Już pierwsze dni pracy mogą zachwiać Twoim przekonaniem o rychłym zwycięstwie.

Najważniejszą osobą na planie amatorskiej produkcji jest kierownik tegoż planu. To bardzo odpowiedzialna funkcja. Osoba ją pełniąca musi zając się przygotowaniem miejsca akcji, zgromadzeniem rekwizytów i odpowiedniego sprzętu itd. itp. i właśnie dlatego stanowisko to zazwyczaj.... pozostaje nie obsadzone! Wszystkim tym zajmuje się reżyser-pomysłodawca i ludzie których uda mu się podstępem zaprzędz do czarnej roboty. Taki reżyser to ma w ogóle przerąbane! Kiedy już wierceniem dziur lub inną równie ciekawą pracą dorobi się kilku złotych i przeznaczy je na filmowy budżet, uda mu się zdobyć działającą kamerę i wyrzuci ludzi z kościoła, który akurat jest filmowym planem, to aktorzy nie chcą realizować jego artystycznej wizji. Mało tego, często nie znają nawet własnych kwestii. Az przykro tu wspominać o incydentach, gdy zjawiają się na planie nietrzeźwi (lub nie zjawiają się wcale!). Do nielicznych przywilejów reżysera należy to że to on krzyczy "CISZA! CISZA NA PLANIE! KRĘCIMY!"

Ale aktorzy też nie mają łatwego życia.... Wystarczy wspomnieć tu o dziesiątkach powtórzeń każdej sceny. Każde ujecie to kilka dubli, a każda scena składa się zazwyczaj z kilku ujęć, a to daje już dziesiątki, jeśli nie setki powtórek. A słowa reżysera "Dobrze było..., jeszcze raz!" powracają niczym koszmar. W dodatku wielogodzinne ćwiczenia dykcji niweczy kiepski mikrofon. Poza tym z braku obsługi technicznej reżyser-barbarzyńca karze nosić im statyw.

Aby ostatecznie ostudzić Twój zapał do zostania filmowcem, dodam jeszcze, że cały ten proces powstawania filmu pochłania, wbrew pozorom, ogromną ilość czasu. Nawet jeżeli chcesz pomóc tylko na etapie samego kręcenia, to już możesz rezerwować co najmniej dwa tygodnie.

Jednak nie załamuj się, niech tą czarną wizję amatorskiej kinematografii rozjaśni Ci udowodniony fakt, że wszystkie te trudności są do pokonania. Wystarczy tylko trochę INWENCJI (profesjonalny sklepowy wózek, idealnie nadaje się na profesjonalny wózek do jazd kamery), IMPROWIZACJI (dialogi wymyślone na poczekaniu brzmią przecież bardziej naturalnie) i oczywiści CIĘŻKIEJ PRACY, a wszystko to w ostatecznym rozrachunku składa się na dobrą zabawę i ogromną satysfakcje, gdy oglądasz te 20 minut dzieła filmowego!" (Greg)

Dodam, że zdjęcia planujemy zrealizować w ciągu dwóch tygodni (oczywiście niecała ekipa będzie potrzebna przez cały czas), a historie zamkniemy w 20-30 minutach. Więcej szczegółów już wkrótce.

Do przodu...

21-06-2004

Informacja dla wszystkich zainteresowanych współpracą. Nie planowaliśmy spotkania-castingu jako takiego... raczej rozmowy indywidualne. Jednak w związku z dużym zainteresowaniem byłoby to fizycznie niemożliwe. Dlatego takie spotkanie odbędzie się na początku lipca w Kinie Jantar. Wtedy już część spraw formalnych powinno się wyjaśnić. O szczegółach będziemy informować na bieżąco na stronie. Zapraszam wszystkich zainteresowanych... nie tylko aktorów... na planie jest bardzo dużo ciekawych "miejsc pracy".
Z góry przepraszam jeśli ktoś długo musi czekać na odpowiedź czy to na e-mail czy GG. Wszystkie zgłoszenia zostaną rozpatrzone

Początek

20-06-2004

Wczoraj odbyło się pierwsze oficjalne, przygotowawcze spotkanie... Pomysłów było wiele... Zobaczymy co będzie dalej...

Grand Prix Filmowe Zwierciadła I nagroda Kielce III nagroda Ustka
©2004 Be Superhero & AKF Jantar